Person sitter med Ipad. På sidan, sitter en till person.

Hitta DigiVi-ombud

För att kunna använda DigiVi
behöver du träffa ett DigiVi-ombud
som kan hjälpa dig
att skapa ett konto.

Här kan du hitta platser
där du kan få den hjälpen.

 

Här kan du hitta ett DigiVi-ombud

Här är en lista på kommuner och orter
där man kan träffa ett DigiVi-ombud,
som hjälper dig att skapa ett konto på DigiVi.

Om du vill träffa ett ombud
så är det alltid bäst
att skicka ett mail eller ringa
och fråga när det passar att komma.

 

Saknar du din kommun eller förening på listan nedan?

Tipsa dem om att samarbeta med DigiVi!

Här kan du läsa om hur man blir DigiVi-ombud

 

Gå direkt till:

A
Arboga
B
Borås
Botkyrka
Bromölla
Burlöv
E
Eskilstuna
Eslöv
F
Fagersta
Falkenberg
Falköping
Finspång
Forshaga
G
Gislaved
Gävle
Göteborg
H
Hallstavik
Helsingborg
Huddinge
Håbo
Härjedalen
Härryda
J
Jönköping
K

Kalmar
Karlsborg
Katrineholm
Kil
Kristianstad
Kungälv
L
Landskrona
Linköping
Lund
M
Malmö
Mora
Motala
N
Nora
Norrköping
Norrtälje
Norsjö
Nybro
Nyköping
O
Ockelbo
R
Rimbo
Ronneby
S
Skellefteå
Stockholm
Strängnäs
Svalöv
T
Tierp
Trollhättan
U
Uddevalla
Umeå
Uppsala
V
Vänersborg
Västerås
Y
Ystad
Å
Åmål
Åtvidaberg
Ö
Örebro
Östersund

 

Arboga

Ombud: Carina Adamsson
E-post: Carina.Adamsson@arboga.se
Telefon: 0589-876 13

 

Borås

Funktionshinder-enheten, Borås stad

Ombud: Elin Redhage
E-post: elin.redhage@boras.se
Telefon: 0766471219

 

Botkyrka

Ombud: Eva Sjöberg
E-post: eva.sjoberg@botkyrka.se

 

Bromölla

Bromölla kommun

Ombud: Katarina Ekström
E-post: katarina.ekstrom@bromolla.se

Ombud: Felicia Lindgren
E-post: felicia.lindgren@bromolla.se
Telefon: 0709-233190

Ombud: Linnea Filipssen
E-post: linnea.filipssen@bromolla.se

 

Burlöv

Burlövs kommun (Aktivitetssamordnare)

Ombud: Minna Cederholm Rönnbrand
E-post: minna.ronnbrand@burlov.se

 

Eskilstuna

FUB Eskilstuna

Ombud: Anna Björnberg
E-post: schwetest@hotmail.com

Eskilstuna kommun

Ombud: Susanne Rinta-aho
Telefonnummer:073-9506135

Eslöv

Daglig verksamhet i Eslöv

(Bara för dig som bor i Eslöv)

Ombud: Camilla Månsson-Dahlström
E-post: camilla.mansson-dahlstrom@eslov.se
Telefon: 070-3220217

Ombud:Anna Svendsen
E-post: anna.svendsen@eslov.se
Telefon: 070-3134007

Gruppboende Kvarngatan

(Bara för dig som bor i Eslöv)

Ombud: Semira Ravmanovska
E-post: semira.ravmanovska@eslov.se

 

Fagersta

Mistelboden, Fagersta kommun

Ombud: Sandra Götesson
E-post: sandra.gotesson@fagersta.se
Telefon: 0737-748888

Ombud: Petronella Thorén
E-post: petronella.thoren@fagersta.se

 

Ombud: Jenny Vedholm
E-post: jennyvedholm@hotmail.com

 

Falkenberg

Falkenbergs kommun, Passagen

Ombud: Anna Jägryd
E-post: anna.jagryd@falkenberg.se
Telefon: 0705910188

 

Falköping

Ombud: Therese Ågren
E-post: therese.agren@falkoping.se

Ombud: Anna-Tova Ellgård
E-post: Anna-tova.ellgard@falkoping.se

Ombud: Olga Elinderson
E-post: olga.elindersson@falkoping.se

 

Finspång

Ombud: Kiro Satgunanthan
E-post: kiro.satgunanthan@finspang.se
Telefon: 0702-076354

 

Forshaga

Funktionsstöd, Forshaga kommun

Ombud: Lotta Hjelm
E-post: charlotta.hjelm@forshaga.se
Telefon: 054-172332

Ombud: Annika Aude
E-post: annika.aude@forshaga.se
Telefon: 054-172332

 

Gislaved

LSS/ Funktionsstöd, Gislaveds kommun

Ombud: Indira Makic
E-post: indira.makic@gislaved.se
Telefon: 0371-81083

 

Gävle

Ombud: Joakim Sjöstrand
E-post: joakim.sjostrand@gavle.se

 

Göteborg

FUB Göteborg

Ombud: Angela Karlsson
E-post: angela.karlsson@goteborg.fub.se
Telefon: 031-3389460

Ombud: Christina Simonsson
E-post: christina.simonsson@goteborg.fub.se
Telefon: 031-3389460

 

Hallstavik

Gottstavägen DV (Attendo LSS)

Adress: Gottstavägen 14a
Ombud: Suzanne Sörensen
E-post: suzanne.sorensen@attendo.se
Telefon: 073-654 32 91

Envägens gruppbostad (Attendo LSS)

Ombud: Sandra Karlsson
E-post: sandra.karlsson@attendo.se
Telefon: 076 698 41 16

 

Helsingborg

Fritid och kultur LSS

Ombud: Lars Palmgren
E-post: lars.palmgren@helsingborg.se
Telefon: 0723-834504

 

Huddinge

Ombud: Marlén Nygren
E-post: marlen.nygren@huddinge.se
Telefon: 08-53 53 79 76

Verksamheterna Diagnosvägarna och Mangårdsvägen

Ombud: Sandra Österud
E-post: sandra.osterud@huddinge.se

Håbo

Ombud: Therese Jangtorp
E-post: therese.jangtorp@habo.se

Ombud: Sofie Gagnfors
Telefon: 070-99 49 129

 

Härjedalens kommun

Ombud: Mikael Södergren
E-post: mikael.sodergren@herjedalen.se
Telefon: 0684-167 22

 

Härryda

Vuxenutbildningen
Ombud: Anna Wågdahl
E-post: anna.frick.wagdahl@harryda.se

 

Jönköping

Daglig verksamhet, Jönköpings kommun

Peter finns på Citygross Jönköping på måndagar och tisdagar,
och på IKEA Jönköping på onsdagar, torsdagar och fredagar.
Men kontakta honom innan du kommer.

Ombud: 
Peter Karlman
E-post: peter.karlman@jonkoping.se

 

Kalmar

Kalmarbygdens FUB

Ombud: Hans Blomgren
E-post: hans.blomgren@kalmarbygden.fub.se
Telefon: 070-3660691

 

Karlsborg

Karlsborgs kommun

Ombud: Ida Hasselqvist
E-post: ida.hasselqvist@karlsborg.se
Telefon: 0703-892271

 

 

Katrineholm

Viadidakt

Adress: Röda huset, Kungsgatan 19 i Katrineholm. Ingång är från innergården mitt emot Vita huset.

Ombud: Karin Rönblom
E-post: karin.ronblom@viadidakt.se
Telefon: 070-913 13 93

Ombud: Elisabeth Sundin
E-post: elisabeth.sundin@viadidakt.se
Telefon: 073-077 89 74

 

Underfund

Ombud: Karin Vincze
E-post: karin@underfund.se

Ombud: Maria Fridlund
E-post: maria@underfund.se

 

Kil

Daglig verksamhet i Kil

Ombud: Cristina Söderlund
E-post: christina.soderlund@kil.se
Telefon: 0554-19740

Ombud: Hanna Ahlstedt
E-post: hanna.ahlstedt@kil.se
Telefon: 0554-19740

 

Kristianstad

Kristianstads kommun

Ombud: Anders Appelqvist
E-post: anders.appelqvist@kristianstad.se
Telefon: 044-13 63 39

 

Kungälv

FUB Kungälv

Ombud: Ewa Ottosson
Telefon: 073-1418083

 

Landskrona

Ombud: My Lantz
Mejl: my.lantz@landskrona.se

 

Linköping

LSS Fritiden (Linköpings kommun)

Adress: Mitten, Apotekaregatan 13C (våning 5)
Öppettider: Onsdagar kl.17.30-20.00

Ombud: 
Lina Engzen
Telefon: 072-4657005
E-post: lina.engzen@outlook.com

Ombud: Lena Beniaminova
E-post: lena.beniaminova@gmail.com

Linköpings kommun

Ombud: Eugenia Uras
E-post: eugenia.uras@linkoping.se

 

Lund

SKOA Lund

(Bara för personer som har daglig verksamhet på SKOA Lund)

Ombud: Sofia Thole Kling
Telefon: 070-166 58 57

Nytida Stora Blå Syd

(Bara för deltagare på Stora Blå Syd)

Ombud: Martin Andersson
Telefon:076-621 71 58

 

Malmö

RFSU Malmö / Sex för alla

Drop-in registrering
varje onsdag klockan 13 till 14.

Adress: Södra förstadsgatan 66, 4 våning
Telefon: 072-070 60 90
E-post: sarx.sonnebo@rfsu.se
Ombud: Sarx Sonnebo, Anna Lilja, Alle Hammarstedt, Becky Nelson, Karin Forslund

FUB Malmö

Bara för FUB-medlemmar.
Avtala en tid innan du besöker oss.

Ombud: Yvonne Rambring
E-post: fub@telia.com
Telefon: 0702-99 05 78

Malmö Stad
(funktionsstödsförvaltningen)

Ombud: Anna Hart
E-post: anna.hart@malmo.se

Ombud: Ann-Helen Westerdahl
E-post: ann-helen.westerdahl@malmo.se

Daglig verksamhet Getgatan

Adress: Getgatan 48 C, Malmö
Ombud: Anna Strandell
E-post: anna.strandell@malmo.se

Daglig verksamhet Kronan

Adress: Kronborgsvägen 7, Malmö
Ombud: Maria Jönsson
E-post: maria.jonsson@malmo.se

 

Mora

Mora Folkhögskola

Ombud: Kerstin Gatu
E-post: kerstin.gatu@morafhsk.se

 

Motala

Motala kommun (LSS & Socialpsykiatri)

Ombud: Sandra Bengtsson
E-post: sandra.bengtsson@motala.se
Telefon: 072-5605333

Ombud: Linn Storm
E-post: linn.storm@motala.se
Telefon: 0700-011782

 

Nora

FUB Örebro

Ombud: Bernt Härdell
E-post: bernthardell@gmail.com
Telefon: 070-3218338

 

Norrköping

Ungdomshälsan

Bara för de ungdomar som besöker ungdomshälsan i andra ärenden.

 

Norrtälje

FUB Norrtälje

Ombud: Susanna Prestor
E-post: susanna.prestor@norrtalje.fub.se

Vid FUB Norrtäljes träffar.
Mer information via Facebook och hemsidan.

 

Norsjö

Norsjö kommun

Ombud: Emma Långström
Telefon: 0705-788251
E-post: emma.langstrom@norsjo.se

Gruppboendet Kroken

Adress: Lomtjärnsvägen 4
Öppettider: Vi är bemannade alla dagar 9-21

Ombud: Monica Fransson
E-post: monica.fransson@norsjo.se

 

Nybro

Sturegatans gruppbostad (Funktionsstöd i Nybro kommun)

Ombud: Solrun Magnussen
E-post: solrun.magnussen@nybro.se

 

Nyköping

Träffpunkten Arnö

Adress: Långsättersvägen 1, Nyköping
Öppettider: Onsdagar, klockan 17.00 – 20.00
Ombud: Annette Lerjebäck

Vägporten, social omsorg FUNK

Adress: Skjutsaregatan 36, Nyköping
Öppettider: Kontakta Annette om tid för besök.
Ombud: Annette Lerjebäck
Telefon: 0155457754

FUB Södra Sörmland

Ombud: Sabina Forsberg
E-post: sabinaforsberg30@gmail.com

 

Ockelbo

Dagsverket, LSS Ockelbo kommun

Ombud: Linda Gustafsson
E-post:
 linda.gustafsson@ockelbo.se

Rimbo

Kooperativet Industrihuset

Ombud: Samuel Schubert
E-post:
Samuel@industrihuset.nu

 

Ronneby

Ronneby kommun

Ombud: Mikaela Gottfridsson
E-post: mikaela.gottfridsson@ronneby.se
Telefon: 
0766-489086

Ombud: Atifete Prekaj
E-post: Atifete.prekaj@ronneby.se
Telefon:
073-9775242

 

Skellefteå

Fritid som funkar / Tisdagsklubben

Adress: Tisdagsklubben Nordanå, Ernst Westerlunds allé
Öppettider: tisdagar 17:30-21:00
Ombud: Tarja Rauhala
E-post: tarja.rauhala@skelleftea.se

Ombud: Jimmy Johansson
E-post: Jimmy.johansson@skelleftea.se

Korttidshem Lyckogränd 16

Ombud: Wilma Norman

Baldergymnasiet – anpassad gymnasieskola

Ombud: Carla Dunder
E-post: carladunder@skelleftea.se

Ombud: Anette Nordvall
E-post: anette.nordvall@skelleftea.se

Ombud: Christina Blomkvist
E-post: Christina.blomkvist@skelleftea.se

Sjungande Dalens dagliga verksamhet

Ombud: Moa Strömberg
E-post:
moa.i.stromberg@skelleftea.se

 

Stockholm

RFSU Stockholm

Ombud: Fanny Lundgren
E-post: fanny.lundgren@rfsu.se

Ombud: Helene Delilah
E-post: helene.delilah@rfsu.se

Misa

Adress: Kapellgränd 3, Stockholm

Ombud: Towe Malmström
E-post: towe.malmstrom@misa.se
Telefon: 0707-677553

Misa IT

Adress: Gustavslundsvägen 151 C, Bromma (Alvik)

Ombud: Markus Johansson Malmström 
E-post:
markus.johansson.malmstrom@misa.se

Misa Konst och grafik

Adress: Stensäträvägen 9a, Stockholm

Ombud: Lina Schwentke
E-post: lina.schwentke@misa.se
Telefon: 0790-990585

Ombud: Lisa Jönsson
E-post: lisa.joensson@misa.se
Telefon: 0790-990585

FUB i Stockholms län

Hos FUB i Stockholms län kan du få hjälp att skapa konto
på vissa medlemsaktiviteter.
Läs mer på deras facebook-sida.

Stiftelsen Inuti

Ombud: Hanna Stenman, Carl Algernon, Magnus Östling
E-post: hanna.stenman@inuti.se

Konstskolan Linnea, Skarpnäcks folkhögskola

Ombud: Lola Popovska
E-post: lola.popovska@skarpnacksfolkhogskola.se

DV 127 (Skärholmen, Stockholm)

Ombud: Moa Sten
Telefon: 08-508 284 54
E-post: moa.sten@stockholm.se

Järva Dagligverksamheter

Ombud: Annika Åkerlind
E-post: annika.forsen-akerlind@stockholm.se

Farsta stadsdelsförvaltning
Fritidsgården Morris och Himmel & Pannkaka

Ombud: Ann Persson och Joel Söderström
E-post: ann.persson@stockholm.se

Stora Sköndal

Ombud: Nawid Yousofy
E-post: Nawid.yousofy@storaskondal.se

Färgargårdstorgets servicebostad (Södermalm, Stockholm)

Adress: Färgargårdstorget 26 Stockholm
Ombud: Åsa Ählberg
E-post: asa.ahlberg@stockholm.se

Gesundens gruppbostad (Årsta, Stockholms stad)

Ombud: Dan Vedelöv och Matilda Hedman
Telefon: 076-1214936

Gröndals servicebostäder (Gröndal / Ekensberg, Stockholm)

Adress: Gröndalsvägen 166
Ombud:
Pia Hallqvist
E-post:
pia.hallqvist@stockholm.se
Telefon:
08-508 22 435

Hägersten-Älvsjö Stadsdelsförvaltning

Ombud: Frida Risshall
E-post: frida.risshall@stockholm.se

Skattsedeln gruppbostad Hägersten
Ombud: Yvonne Dahlqvist Olsson
E-post: yvonne.dahlqvist.ohlsson@stockholm.se
Telefon: 08-508 234 72
Hökens Daglig Verksamhet (Farsta, Stockholm)

Ombud: Emir Korac
E-post:
emir.korac@stockholm.se

Brobackens gruppbostad (Årsta Vantör, Stockholm)

Adress: Kvistbrogatan 20
Ombud: Fredrik Torehammar
E-post: fredrik.torehammar@stockholm.se
Telefon: 0760-339616

Kolmilans gruppbostad (Årsta Vantör, Stockholm)

Ombud: Mikias Gebeyehu Guye
E-post: mikias.gebeyehu.guye@stockholm.se
Telefon: 0735-886986

Kungsholmens dagliga verksamhet

Ombud: Annaq Rydqvist
E-post: annaq.rydqvist@stockholm.se

Söders korttidsboende

Ombud: Peter Jangmyr
E-post: peter.jangmyr@stockholm.se

Tellusvägens gruppbostad (Nytida. Älta)

Ombud: Magnus Enroth
E-post:
magnus.enroth@nytida.se

Bostad Assist och Omsorg AB (Hedvigslunds gruppbostad)

Ombud: Matilda Lenell

Sköntorps gruppbostad

Ombud: Helena Högstedt
E-post: helena.hogstedt@stockholm.se

Nytida, Dagliga verksamheter i Stockholm

Ombud: Sophia Åhlin
Enbart för personer som går på dagliga verksamheter hos Nytida i Stockholm.
Kontakta din stödperson eller enhetsstöd på din verksamhet
för att få kontakt med ombudet.

 

Strängnäs

Strängnäs kommun

Ombud: Therese Fredriksson
E-post: therese.fredriksson@strangnas.se

Ombud: Venla Söderman
E-post: venla.soderman@strangnas.se

Ombud: Emma Swensson
E-post: emma.swensson@strangnas.se

 

Svalöv

Svalövs kommun

Ombud: Angelica Olsson Köcher
E-post: angelica.olsson.kocher@svalov.se
Telefon: 0709-451057

Ombud: Nathalie Magnusson
E-post: nathalie.magnusson@svalov.se
Telefon: 0765-40 23 89

 

Tierp / Norduppland

FUB Norduppland – Funkan

Funkan har öppet på tisdagar klockan 18.00 – 21.00
i Tierps fritidsgård, Kulturhuset Möbeln.

Ombud: Stina Nilsson
E-post: stinastankar@gmail.com

 

Trollhättan

Trollhättan kommun, LSS

Ombud: Sabina Nilsson
E-post: sabina.nilsson@trollhattan.se

Ombud: Mary Ngongbi
E-post: mary.ngongbi@trollhattan.se

Ombud: Sofia Wessberg
E-post: sofia.wessberg@trollhattan.se

Ombud: Pia Kärnström
E-post: pia.karnstrom@trollhattan.se

Ombud: Christoffer Berglund
E-post: christoffer.berglund@trollhattan.se

 

Uddevalla

Daglig verksamhet i Uddevalla kommun

Ombud: Malin Andersson Larsson
E-post: malin.anderssonlarsson@uddevalla.se
Telefon: 0522-695833

Ombud: Anna-Maria Laneby
E-post: anna-maria.laneby@uddevalla.se
Telefon: 0522-698029

 

Umeå

Fritid för alla

Välkommen att skapa konto på någon av våra aktiviteter!

Ombud: Anneli Karlsson
E-post: anneli.a.karlsson@umea.se
Telefon: 070-602 66 29

Ombud: Malin Olofsson
E-post: malin.olofsson@umea.se
Telefon: 0706-026639

 

Uppsala

Ge makten vidare 2.0

(Daglig verksamhet i Uppsala kommun)
E-post: gemaktenvidare2.0@uppsala.se
Telefon: 018-727 58 70

Aktivitetssamordnare / Kålan

Adress: Kålsängsgränd 10A
Ombud: 
Oskar Eriksson
E-post: oskar.eriksson@uppsala.se
Telefon: 018-7260352

Ombud: Helena Zackrisson
E-post: helena.zackrisson@uppsala.se
Telefon: 018-7272676

Gruppbostäderna på Sandelsgatan och Byggmästargatan (Uppsala kommun)

Ombud: Therese Melberg
E-post: therese.melberg@uppsala.se

Valthornsvägens servicebas

Adress: Valthornsvägen 29
Ombud: Ásta Gudmundsdóttir
E-post: asta.gudmundsdottir@uppsala.se
Telefon: 0709-960304

FUB i Uppsala: Kafé Draget, FUB-danser och andra aktiviteter

Ombud: Petter Enevall
E-post: petter.enevall@uppsala.fub.se
Telefon: 0700-500390

Ombud: Aline Groh
E-post: aline.groh@uppsala.fub.se
Telefon: 076-036 27 22

Ombud: Magnus Lindén
E-post: magnus.linden@uppsala.fub.se
Telefon: 0760-28 26 24

Ombud: Dilan Soufi
E-post: dilan.fub@gmail.com

 

Vänersborg

Vänersborgs kommun / Välfärdsteknik

Ombud: Susanne Williams
E-post: susanne.williams@vanersborg.se

Västerås

Attendo LSS

Ombud: Jenny Båge
E-post: jenny.bage@attendo.se

 

Ystad

Ystads kommun

Ombud: Peter Marklund
E-post:
peter.marklund@ystad.se

Ombud: Kidde Nilsson
E-post: kidde.nilsson@ystad.se

 

Åmål

Gruppboende Västra Åsen 3, Åmåls kommun
Ombud: 
Elin Karlsson
E-post:
elin.karlsson@amal.se

 

Åtvidaberg

Åtvidabergs kommun

Ombud: Cicci Gustavsson
E-post: Cecilia.gustavsson@atvidaberg.se

Ombud: Tina Ekström
E-post: Christina.ekstrom@atvidaberg.se

 

Örebro

FUB Örebro – Endast för FUB:s medlemmar

Ombud: Nina Hummerdal

Ombud: Bernt Härdell
E-post: bernthardell@gmail.com
Telefon: 070-3218338

 

Östersund

Fritid och Rekreation och Mötesplats Fagerbacken 28D

Adress: Fagerbacken 28D
Telefon: 063140292, 063143878 eller 063143391.

Ombud: Johan Ronneback
E-post: Johan.ronneback@ostersund.se

Ombud: Anders Edström
E-post:anders.edstrom@ostersund.se

 

Logotyp för DigiVi. En röd hand håller i en lila mobiltelefon. Tillsammans bildar de ett hjärta.

Saknar du din kommun eller förening på listan?

Tipsa dem om att samarbeta med DigiVi!

Här kan du läsa om hur man blir DigiVi-ombud